Aurora Awards
Community Relations
2. Hatcher Alpine Xperience – Lindsey Spinelli, Joshua Borough, Jackie Holbrook, Niki Engstrom (Saggio)
3. MTP 2040 – HDR/Anchorage Metropolitan Transportation Solutions
Reputation & Brand Management
2. Food Donation Program Becomes a Communication Game Changer – Melinda Grant, Van Sanders (EasyPark)
3. First National Proud/Best of Alaska Business – Denise Brown Robinson, Amy Tannahil, Joanne Teague (First National Bank Alaska)
Events & Observances (Seven or Fewer Days)
1. Anchorage Remembers: Memorial Day Ceremony – Stephenie Wheeler, Pam Beale, Tommie Baker (Anchorage Military & Veterans Commission)
2. The Rejuvination of Alaska Media Road Show – Sarah Leonard, Jillian Simpson, Jennifer Thompson, Meghan Aftosmis, Bri Kelly (ATIA + Thompson & Co.)
3. GCI Great Alaska Shootout – Geneva Turrini, Hannah Laird, Mike Weed, Ryan Kedzie, Elyse Delaney (Spawn Ideas + UAA Athletics + GCI)
Events & Observances (More Than Seven Days)
1. UAF Celebrating a Century – Michelle Renfrew, Emily Drygas, Jeannie Phillips, Kim Davis (University of Alaska Fairbanks)
1. Alyeska Pipeline 40th Anniversary – Callie Lanphier, Kate Dugan, Josh Niva, Roland Adams, Michelle Egan (Spawn Ideas + Alyeska Pipeline)
2. Recovery Month – Tiffany Hall, Jessica Limbird, Laura Butcher, Gary Scott, Kelsey Fiedler (Recover Alaska + Thompson & Co. + C+L Creative)
Public Affairs
1. Power Anchorage – Julie Hasquet, Ingrid Klinkhart, Grant Johnston, Michael Stewart, Mariajose Echeverria Stewart (Chugach Electric + Yuit Communications)
2. GCI Terra – Megan Baldino, Jenifer Nelson, Heather Handyside, Bob Walsh, Josh Edge (GCI)
Marketing Communications
1. ATIA It’s Waiting For You – Julie Hirt, Kate Gilling, Mike Weed, Kaylee Devine, Amy Thorton (Spawn Ideas + ATIA)
2. Bank on the Go – Denise Brown Robinson, Amy Tannahil, John Wedin, Grant Johnston, Mikey Stewart (First National Bank + Yuit Communications)
3. GCI Unlimited – Craig Sematis, Amanda Strickland, Mike Weed, Josn Feuerhelm, Michelle Taylor (Spawn Ideas + GCI)
Crisis Communications
1. Berth 5 Spill Response – Kate Dugan, Bill Bailey, Josh Niva, Katie Pesznecker, Michelle Egan (Alyeska Pipeline Service Company)
Multicultural Public Relations
1. Communicating UAF’s Commitment to Preserving Alaska Native Cultural Heritage – Leona Long (UAF College of Rural and Community Development)
2. SCF Tooth Fairy – Amanda Cantrell, John Cripps, Laura Stoddard, Rachel Saldana (Southcentral Foundation)
3. MTP 2040 – HDR/Anchorage Metropolitan Transportation Solutions
Integrated Communications
1. GCI Gives – Michael Schmidt , Amanda Prasil, Heather Handyside, Megan Baldino, Austin McDaniel (GCI)
3. 2018 Vote By Mail Election Communications, Education and Outreach – Carolyn Hall, Anna Campione, Jessica Wright, John Crabb, Charles Boyle (Municipal Clerk’s Office)
Awards of Excellence
Media Relations
1. The Lakefront Anchorage Beer + Bacon Festival – Stephanie Plieness, Shannon Sadler, Greg Beltz (The Lakefront Anchorage + Thompson & Co.)
1. Sharing UAF’s Indigenous Stories – Leona Long (UAF College of Rural and Community Development)
2. Deadline Nears for Alaskans Seeking Affordable Housing – Stacy Schubert, Soren Johansson, Jennifer Smerud, Gary Scott, Shannon Sadler (Alaska Housing Finance Corporation + Thompson & Co.)
3. Let Every Woman Know – Ali Tolman, Abby Cooper, Kelsey Fiedler, Ally Day (Let Every Woman Know – Alaska + Thompson & Co.)
Honorable Mention: Alyeska Pipeline’s Transition Media Day (Kate Dugan, Josh Niva, Michelle Egan)
Writing Portfolio
1. Leona Long Writing Portfolio – Leona Long (UAF College of Rural and Community Development)
Internal Publication
2. All Aboard Newsletter – Stephenie Wheeler (Alaska Railroad Corporation)
3. Hot Topics – Wesley Remmer, M. Scott Moon, Charles Atkins (Kenaitze Indian Tribe)
External Publication
1. UAF Aurora Magazine Centennial Issue – UAF University Relations Staff, Kim Davis (UAF)
2. The GCI Report – Josh Edge (GCI)
3. Site Selector Newsletter – Sean Carpenter, Kirsten Swann, Will Kyzer, Emma Kelly (AEDC)
Brochure
2. Alyeska Pipeline Vessel Booklet – Callie Lanphier, Roland Adams, Charles Leshan, Kate Dugan, Josh Niva (Spawn Ideas + Alyeska Pipeline)
Direct Mail Solicitation
2. AEDC Investor Update – Sean Carpenter, Kirsten Swann, Darleen Fernandez (AEDC)
Annual Report
3. Kenaitze Indian Tribe – M. Scott Moon, Wesley Remmer, Charles Atkins (Kenaitze Indian Tribe)
Website
1. UAF Centennial Website – Jenn Baker, Sherrie Roberts, Sam Bishop (University of Alaska Fairbanks)
2. MTP 2040 – HDR/Anchorage Metropolitan Transportation Solutions
3. First National Bank Alaska Website – Denise Brown Robinson, Amy Tannahil, Scott Gere (First National Bank Alaska)
Social Media
1. Travel Alaska on Twitter: Making Alaska a trending topic with media and visitors – Sarah Leonard, Jillian Simpson, Jennifer Thompson, Bri Kelly, Kailee Wallis (ATIA + Thompson & Co.)
1. Social Window: Life Aboard Sikuliaq – Andrew Cassel (University of Alaska Fairbanks)
3. One of A Kind Design – Lindsey Spinelli, Joshua Borough, Jackie Holbrook (Saggio)
Video Material
1. UAF Centennial Timeline Video – Sean Hollan, Michelle Renfrew, Kim Davis, Sam Bishop (UAF eLearning + UAF University Relations)
2. Alaska Resource Education “What We Do” – Lindsey Spinelli, Joshua Borough, Jackie Holbrook (Saggio)
3. ANSEP Partner Video Series – Herb Schroeder, Michael Bourdukofski, Jared Brandner, Liz Baker, Abby Cooper (ANSEP + Thompson & Co.)
Radio Material
2. Residential Mortgage, Obstacles Radio – Alonna Brorson, Hannah Laird, Jesse Alleva, Andy Zanto, Elyse Delaney (Spawn Ideas + Residential Mortgage)
3. Spirit of Youth 20 Year Anniversary Radio Stories – Danielle DuClos, Quinn White, Cornillius Nelson, Olive Spohnholz-Johnson, Ezra Dan (Alaska Teen Media + Spirit of Youth)
Special Electronic & Printed Promotional Material
1. Re-branding the University of Alaska Anchorage’s College of Engineering: Recruitment Materials – Terrie Gottstein, Stephanie Plieness, Brad Fleming, Kailee Wallis (UAA College of Engineering + Thompson & Co.)
2. The Alaska 100 Brings the State a New Kind of News – Jennifer Thompson, Liz Baker, Megan O’Malley, Ally Day, Gary Scott (Thompson & Co.)
3. Residential Mortgage, Obstacles Digital – Alonna Brorson, Hannah Laird, Jesse Alleva, Roland Adams, Elyse Delaney (Spawn Ideas + Residential Mortgage)