Award Winners: 2010
Aurora Awards: Category 1 – Community Relations
- First Place – Providence Health Talk Series, for Providence Health & Services Alaska
Ginger Houghton, Stacy Thurman
Providence Health & Services Alaska - Second Place – ASTAC Swoosh Competition, for Arctic Slope Telephone Association Cooperative
Jodi Forsland, Ingrid Parish, Tara Storter, Michael Stewart
MSI Communications - Third Place – Love of the Arts, for Fairbanks Summer Arts Festivals
Adela Grace Jackson, Sandy Clark & Kimberly Rowley
Award Design
Aurora Awards: Category 2 – Reputation/Brand Management
- First Place – Carlile & Ice Road Truckers, for Carlile Transportation Systems
Grant Johnston, Peggy Spittler, Greg Whitworth, Scott Mlynarczyk
MSI Communications
Aurora Awards: Category 3 – Events & Observances (seven or fewer days)
- First Place – 2010 13th Annual Gathering
Tammy Ashley, Vera Starbard, Jessica Dorrington, Kim Marcucci
Southcentral Foundation - Second Place (tie) – Pioneer Spirit Behind Impossible Ship, for Mat-Su Borough
Patty Sullivan, Stefan Hinman
Matanuska-Susitna Borough - Second Place (tie) – “Live It!” Rally, for United Way of Anchorage
Sue Brogan, Beth Johnson, Josh Niva, Vicki Halcro, Jonathan Butzke
United Way of Anchorage, Walsh Sheppard, Talking Circle Media
Aurora Awards: Category 4 –Events & Observances (more than seven days)
- First Place – MS Amsterdam Inaugural Season, for Anchorage Convention & Visitors Bureau
Jack Bonney, Jeanette Anderson Moores, Lilly Kelly, Sarah Alvarez
Anchorage Convention & Visitors Bureau - Scond Place – Anchorage Reads, for Anchorage Public Library
Karen Keller, Toni McPherson, Kathy Day, Jordan Hanson
KD/PR Visual
Aurora Awards: Category 5 – Public Service
- First Place – “Partners in a Shared Mission” Wetlands Awareness for U. S. Army Corps of Engineers
Alexis Roskelley, Elias Rojas, Eric Buhrman, David Taylor
Ice Cap Productions, Solstice Advertising - Second Place – Winter 2009 H1N1 Public Awareness Campaign, for Department of Health & Human Services, Municipality of Anchorage Department of Health & Human Services
Michelle McMillian, Mariajose Echeverria, Laurie Fagnani, Grant Johnston
MSI Communications
Aurora Awards: Category 6 – Public Affairs
- First Place – Permitting the Aqqaluk Deposit, for Teck Alaska
Lana Johnson, Ingrid Parish, Mariajose Echeverria, Shelly Wozniak, Verna Westlake
MSI Communications
Aurora Awards: Category 7 – Marketing Consumer Products
There were no awards in this category
Aurora Awards: Category 8 – Marketing Consumer Services
- First Place – Opt-in Campaign, for Denali Alaskan Federal Credit Union
Keith Fernandez, Ron Gordon, Harland Financial
Slama Design - Second Place – 2010 Print & Web Campaign, for Alaska Housing Finance Corporation
Brenda Glaze, Sherrie Simmonds, Laurie Fagnani, Michelle McMillian, Scott Mlynarczyk
MSI Communications
Aurora Awards: Category 9 – Marketing Business to Business
There were no awards in this category.
Aurora Awards: Category 10 – Global Communications
There were no awards in this category.
Aurora Awards: Category 11 – Crisis Communications
- First Place – Adjusting the Cruise Ship Head Tax, for Alaska Cruise Association
John Binkley, Lanie Downs, Mike Tibbles, Lana Johnson, Carly Stuart
MSI Communications - Second Place – “You are Not Alone” Suicide Prevention Campaign, for Alaska Native Tribal Health Consortium
Eric Buhrman, Alexis Roskelley, Bob Terrazas, Brandy Dixon
Solstice Advertising
Aurora Awards: Category 12 – Issues Management
- First Place – “Faces of ACES”, for Alaska Support Industry Alliance
Laurie Fagnani, Paul Laird, Michael Stewart, Scott Mlynarczyk
MSI Communications
Aurora Awards: Category 13 – Internal Communications
- First Place – Surgical Checklist, for Providence Health & Services Alaska
Kirsten Schultz, Stacey Thurman
Providence Health & Services Alaska - Second Place – Princess Pride, for Princess Tours
Anita Nelson
Princess Tours - Third Place – The University of Alaska Fairbanks Grapevine
Carla Browning, Jenn Baker, Jackie Stormer, Scott McCrea, Sharon Burke
University of Alaska Fairbanks
Aurora Awards: Category 14 – Investor Relations
- First Place – Shareholders: The Next Generation, for the Kuskokwim Corporation
Maver Carey, Ingrid Parish, Michael Stewart, Greg Lytle, Laurie Fagnani
MSI Communications
Aurora Awards: Category 15 – Multicultural PR
- First Place – Brand Implementation: “People. Partnership. Potential.” For Cook Inlet Tribal Council
John Grimes, Amy Hastings, Eric Buhrman, Elias Rojas, Scott Correy, Alexis Roskelley
Solstice Advertising
Aurora Awards: Category 16 – Integrated Communications
- First Place – Pledge to Live, for Alaska Office of Boating Safety
Carley Lawrence, Karen King, Colleen Cronin, Jeff Johnson, Joe McCullough
Nerland Agency - Second Place – Give 5 Tell 5
Sandy McClintock, Beth Johnson, Jen Derks, John Conn
United Way of Anchorage, Walsh Sheppard, Stage 2 Studios - Third Place – Pick. Click. Give. PFD Charitable Contributions Campaign, for Rasmuson Foundation
Jordan Marshall, Cassandra Stalzer, Karen King, Kathy Day, Aliza Sherman
Nerland Agency
Awards of Excellence: Category 1 – Annual Report
- First Place – UA Foundation 2009 Annual Report on Giving, for UA Foundation
Monique Musick, Kate Ripley, Mary Rutherford
University of Alaska - Second Place – “Katinik: Connections” 2009 Annual Report, for Kikiktagruk Inupiat Corporation
Jessica Bowman, Alexis Roskelley, Nicole Stoops
Solstice Advertising - Third Place – Koniag, Inc. Annual Report
Debbie Lukin, Koniag, Inc.; Mariajose Echeverria, Jason Moore, MSI Communications
Awards of Excellence: Category 2 – Internal Publication
- First place – Alaska Newscache
David Kennedy and Chris Olinger
Wells Fargo
Awards of Excellence: Category 3 – External Publication
- First Place – UAF Community & Technical College Course Schedule, for UAF Marketing
Michelle Renfrew, Darcy Harrod, Amy Bristor
UAF Community Technical College - Second Place – Healthy Alaska, for Providence Health & Services Alaska
Kirsten Schultz & Coffey Communications
Providence Health & Services, Alaska - Third Place – Anchorage Native News, for Southcentral Foundation
Vera Starbard, Jessica Dorrington, Ellie Jackson, Tammy Ashley, Kim Marcucci
Awards of Excellence: Category 4 – Speech Writing
- First Place – Chancellors Convocation 2010
Scott McCrea and Brian Rogers
University of Alaska Fairbanks
Awards of Excellence: Category 5 – Advocacy Writing
There were no awards in this category.
Awards of Excellence: Category 6 – Writing Portfolio
- First Place – Writing Portfolio
Lana Johnson, MSI Communications - Second Place – Writing Portfolio
Carly Horton Stuart, MSI Communications
Awards of Excellence: Category 7 – Brochure
- First Place – Koniag, Inc. Brochure, for Koniag, Inc.
Debbie Lukin, Koniag, Inc.; Mariajose Echeverria, Jason Moore, MSI Communications - Second Place – UAF Community & Technical College General Brochure, for UAF Marketing
Michelle Renfrew, Darcy Harrod, Amy Bristor
UAF Community & Technical College
Awards of Excellence: Category 8 – Direct Mail Solicitation
There were no awards in this category.
Awards of Excellence: Category 9 – Special Printed Promotional Material
- First Place – 2010 Official Guide to Anchorage, for ACVB
Jeanette Anderson Moores, Lilly Kelly, Sarah Alvarez, Shelly Wozniak
Anchorage Convention & Visitors Bureau - Second Place – 25th Annual Wine & Food Festival, for American Cancer Society
Jessica Bowman, Eric Buhrman, Alexis Roskelley, Sarah Robinson, Nicki Shinners
Solstice Advertising - Third Place – UAF Community & Technical College Human Services Invitation, for Human Services Program
Darcy Harrod, Michelle Renfrew, Barbara Price
UAF Community & Technical College
Awards of Excellence: Category 10 – News/Feature Story Release
- First Place – Envelope-free ATMs Arrive in Alaska, for Wells Fargo
David Kennedy - Second Place – Film Anchorage Office Opens
Jack Bonney, Jeanette Anderson Moores
Anchorage Convention & Visitors Bureau
Awards of Excellence: Category 11 – News/Feature Story Placement
- First Place – Imagination Library, for the Kuskokwim Corporation
Maver Carey, Ingrid Parish, Russ Weston
MSI Communications
Awards of Excellence: Category 12 – News Conference
- First Place – Generations
Kirsten Schultz, Becky Hultberg, Kathleen Lochmann, Stacy Thurman, Ginger Houghton
Providence Health & Services Alaska - Second Place – Evergreen Films, Inc. News Conference, for Evergreen Films
Jason Moore, Kate Tesar, Evergreen Films
MSI Communications
Awards of Excellence: Category 13 – Publicity Photo Published in Print Media
There were no awards in this category.
Awards of Excellence: Category 14 – Exhibits & Displays
- Second Place – “Choose Your Own Adventure” Intern Recruitment Exhibit, for Alaska Department of Fish & Game
Lincoln Garrick, Amy Steele, Eric Buhrman
Solstice Advertising
Awards of Excellence: Category 15 – Video Material
- First Place (tie) – UAF Community & Technical College Human Services Video, for Human Services Program
Michelle Renfrew, Darcy Harrod, Barbara Price
UAF Community & Technical College - First Place (tie) – ExxonMobil Video, for ExxonMobil
Bill Brackin, Susan Kattelus, Jason Moore
MSI Communications - Third Place – The Time is Now: Port MacKenzie Rail Extension, for Matanuska-Susitna Borough
Patty Sullivan, Stefan Hinman
Matanuska-Susitna Borough
Awards of Excellence: Category 16 – Radio Material
- First Place – Medication Disposal PSA
Ellie Jackson, Vera Starbard
Southcentral Foundation - Second Place – “Spellbinding Moments in French Opera,” for Anchorage Opera
Lincoln Garrick, Alexis Roskelley, Elias Rojas, Torrie Allen, Elizabeth Moran
Solstice Advertising
Awards of Excellence: Category 17 – Web Site
- First Place – Personal Computer Banking, for Denali Alaskan Federal Credit Union
Ryan Mudd, Keith Fernandez
Walsh Sheppard, Denali Alaskan Federal Credit Union - Second Place (tie) – Alaska Energy Efficiency “Solutions for Alaska” Website, for Alaska Energy Authority
Elias Rojas, Scott Correy, Alexis Roskelley, Katie Conway
Solstice Advertising - Second Place(tie) – KEF Scholarship Management, for Koniag Education Foundation
Greg Whitworth, Laurie Fagnani, Tyan Hayes, Iluhi Schimetka, Chris Fisch, Laura Galliher
MSI Communications
Awards of Excellence: Category 18 – Special Electronic Promotional Material
- First Place – Pick. Click. Give. 2010 YouTube Video, for Rasmuson Foundation
Cassandra Stalzer, Jordan Marshall, Karen King, Kathy Day, Aliza Sherman
Nerland Agency - Second Place – Public Notices Moving Online Video & Web Ad, for Mayor’s Office, Municipality of Anchorage
Sarah Erkmann, Michelle McMillian, Michael Stewart, Grant Johnston, Laurie Fagnani
MSI Communications